Kto czyta żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce; na jeden żywot jest skazany. Józef Czechowicz
Szukaj:
Dziś jest: czwartek 25 kwietnia 2024 r. Jest to 116 dzień roku.

Aktualności

             Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek - 13 czerwca 2023   

                                                                                     

                            Już są!- książki w naszej bibliotece z NPRCZ

     Miło mi poinformować,  że nasza  szkoła  otrzymała dofinansowanie w  ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Za otrzymaną kwotę zakupiono w pierwszej kolejności lektury szkolne, nowości wydawnicze - w tym pozycje książkowe poświęcone historii Polski XX w., oraz sprzęt komputerowy do biblioteki szkolnej.  Łącznie zakupiono 736 książek. Na wybór tytułów wpływ mieli rodzice, uczniowie oraz nauczyciele szkoły. Wszystkie zakupione woluminy zostały opieczętowane oraz nadano im numery inwentarzowe. Zakupiony księgozbiór już cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży. Książek jest mnóstwo, na pewno każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Jesteśmy przekonani, że nowo zgromadzony księgozbiór przyczyni się do dostarczania pozytywnych emocji, dobrych wrażeń, rozbudzi zainteresowania uczniów. NPRCZ – to piękna inicjatywa, wspierająca placówki oświatowe.

Cieszymy się, że udało nam się wziąć udział w takim przedsięwzięciu. 

                                 ___________________________________

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs

na

 „Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2022/2023.”

 

 REGULAMIN KONKURSU          

Organizator: Biblioteka ZST-I

Cele konkursu:

·         Rozbudzanie zainteresowań i kształtowanie nawyków czytelniczych

·         Zachęcanie do czytania książek i poznawania dorobku kultury i nauki

·         Twórcze i aktywne spędzanie wolnego czasu

Zasady uczestnictwa i organizacji konkursu:

1. Uczestnikiem konkursu może być uczeń - czytelnik, który korzysta ze zbiorów biblioteki szkolnej

2. Czas trwania konkursu: wrzesień 2022 – maj 2023 r.

3. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie wzorowych czytelników spośród uczniów  ZST-I w Busku –Zdroju.

4. Kryterium oceny jest liczba wypożyczonych książek, w trakcie trwania konkursu.

5. Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 3 książki.

6. Bibliotekarz ma prawo sprawdzić czy czytelnik przeczytał wypożyczoną książkę poprzez zadawanie pytań dotyczących danej książki.

7. Podsumowania wyników konkursu dokona bibliotekarz.   

 _________________________________________________________________

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek - 14 czerwca  2022

 

Uwolnij  książki i dziel się z innymi radością czytania !”

 Bookcrossing co to takiego?

      Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Jak uwolnić książkę?

Książkę zarejestruj na stronie bookcrossing.pl, wpisz do bazy. Postępuj zgodnie z instrukcją. Twoja publikacja uzyska unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację  i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom. W ten prosty sposób możemy ze zdziwieniem odkrywać, że nasza książka opuściła miasto, województwo i być  może wybyła za granicę.

Co daje mam bookcrossing?

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup często bardzo drogich książek.  Powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu.

Jeżeli przeczytałeś wspaniałą książkę i pragniesz podzielić się nią z innymi, a nie do końca wiesz, jak to zrobić, zabaw się w bookcrossing i uwolnij swoją książkę.

Zapraszamy do udziału w akcji! Szczegóły na www.bookcrossing.pl oraz w bibliotece szkolnej gdzie powstała już  tzw. „półka  bookcrossingowa”.

_________________________________________________________________ 

 

 15 czerwca  2021- Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 

„Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”

BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" (właśnie  taka  istnieje w naszej bibliotece) lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywamy to "uwalnianiem książek".

 Zapraszamy do udziału w akcji! Szczegóły na www.bookcrossing.pl oraz w bibliotece.


 

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021.

    Tydzień Bibliotek organizowany jest  od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek   w dniach 8-15 maja. Stał się on bardzo istotny  w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu człowieka  oraz zwiększanie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
  Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej.  1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE - do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji –„ Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.
W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się                 w tygodniu,  w którym przypadał 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały - Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - pomysłodawca                    i koordynator akcji.
 Hasło tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi „ Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

   Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość              i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących Tydzień Bibliotek, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa  w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.
  Autorka hasła Pani  Marzena Przybysz dodaje:
Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych  i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i  do działalności bibliotek on-line, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim on-line, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej  lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

 

     ____________________________________________________

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia.

      23 kwietnia  obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki        i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną.   
23 kwietnia urodzili się i odeszli znani pisarze (m.in. Cewrvantes ,Shakespeare, Nabokov, Vallejo).Dzień ten na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców został ustanowiony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich.
     Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem.
Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.
      Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom na określony czas prawa własności do ich drukowanych utworów.

Konwencja o ochronie praw autorskich.

Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich         i artystycznych została podpisana 9 września 1886 roku w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana. W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

Prawa autorskie w Polsce.
Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd  w polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczony jest znak zastrzeżenia praw autorskich.

O książce kilka razy naj...
Największa książka!                                                                      

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50 - stronicowy album „Ilustrowana historia Sarawaku” (stan na wyspie Borneo) ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości .Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc.

Najmniejsza książka dla dzieci
Najmniejsza książka dla dzieci –„ Stary król Cole” - mierząca 1 mm. Wydana w 85 egzemplarzach w 1985 roku przez wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie) tylko za pomocą igły.

Najdroższa książka
Jest najpiękniejsza, najdroższa i wyjątkowo ciężka - waży 28 kg. Księgę, pokazującą życie i prace Michała Anioła wyceniono na ponad 100 tysięcy dolarów.

Książka elektroniczna
Pierwszą w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt.” Jazda na kuli”. W ciągu 24 godzin, od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło ją prawie 400 000 osób.

Najpopularniejsza książka
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków,  a jej fragmenty na dalsze 597 języków.

Najwięcej książek napisał
Najwięcej, bo ponad 600 powieści w dobie  ery gęsiego pióra napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski .

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był „ Raj duszy” średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydana w 1513 r. przez Floriana Unglera. Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest  „Bogurodzica”, której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 r.

                     ________________________________________________________ 

PATRONI 2021 ROKU

Pod koniec 2020 roku Sejm ustanowił patronów 2021 r. Podczas posiedzenia Izba uhonorowała:, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Stanisław Lem
W tym roku przypada 100 rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Autor m.in.: Solaris, Astronauci, Bajki robotów, Eden, Opowieści o pilocie Pirxie, Powrót z gwiazd. W swojej twórczości porusza tematy postępu technicznego i jego skutków, miejsca człowieka we Wszechświecie. Książki Stanisława Lema przetłumaczono na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Były również ekranizowane m.in.  przez Andrieja Tarkowskiego, Andrzeja Wajdę, Stevena Soderbergha, Edwarda Żebrowskiego.  W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu - głosi tekst uchwały.

Cyprian Kamil Norwid
W 2021 roku swoje 200 urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid-wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, a także artysta sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwusetną rocznicę jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida - czytamy.

Tadeusz Różewicz
Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100  rocznica urodzin Różewicza. W uchwale napisano „ Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

Krzysztof Kamil Baczyński
To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu - podkreślono w tekście dokumentu. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety. Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 r., zginął w powstaniu warszawskim 4 sierpnia 1944 r. Pierwsze tomiki poezji wydał w 1940 r. „ Zamkniętym echem”,  „Dwie miłości”,  w 1942 r. ukazały się „Wiersze wybrane”. We wczesnej twórczości Baczyńskiego widać wpływy przedwojennego katastrofizmu. Po wstąpieniu w 1943 r. do Harcerskich Grup Szturmowych nasila się w jego poezji tematyka walki, etosu żołnierskiego. Zachowało się ponad 500 wierszy poety, kilkanaście poematów  i około 20 opowiadań.
Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego stały się tematem filmów: Dzień czwarty reż. Ludmiła Niedbalska  i Baczyński w reż. Marka Piwowskiego. Jego utwory interpretowali : Ewa Demarczyk, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Janusz Radek. W stycznia 2021 r. odbyła się retransmisja koncertu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Współpraca artystów zaowocowała wydaniem albumu z poezją Baczyńskiego  „Astronomia poety”.
W stulecie urodzin poety odsłonięto mural poświęcony jego pamięci na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie .

Kard. Stefan Wyszyński
W 2021 roku przypada 40 rocznica śmierci, a także 120 urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.


Konstytucja 3 Maja
Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony       w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Przesyłam link do prezentacji multimedialnej poświęconej Patronom 2021 roku.

https://liblink.pl/aOfNkMWocz

 __________________________________________________________

Literacka Nagroda Nobla za rok 2020.

  
Literacka Nagroda Nobla 2020 została przyznana. Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego  z nas uniwersalnym.


Glück jest pierwszą poetką, której przyznano Nobla, od momentu, kiedy wyróżniono nią Wisławę Szymborską w 1996 r. oraz pierwszą Amerykanką od czterech lat - w 2016 r. nagrodę otrzymał Bob Dylan.
Żadna z książek poetki, która w 1993 r. otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski. Natomiast jej wiersze ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003), a jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.
W zeszłym roku nagrody odebrali Olga Tokarczuk i Peter Handke.


Kim jest tegoroczna noblistka?
Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r., dorastała na Long Island. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.
Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad,  a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej.     W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi        i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako ponurą lub mroczną.
Do tej pory ukazały się jej tomy poezji: Firstborn (1968), The House on Marshland (1975) oraz DescendingFigure (1980). Noblistka jest też autorką m.in. tomów Meadowlands, The Wild Iris, Ararat, The Triumph of Achilles, a także esejów takich, jak Proofs and Theories: Essays on Poetry (Ecco Press, 1994).

     ____________________________________________________________

Drodzy Czytelnicy!

   W związku z utrudnionym dostępem do tradycyjnej biblioteki szkolnej, spowodowanym rozprzestrzenianiem się  COVID-19, zachęcam  do skorzystania        z bezpłatnych zasobów Internetu. Znajdują się tam sprawdzone materiały pomocne przy odrabianiu prac domowych, przygotowywaniu referatów, prezentacji multimedialnych,  dostęp do lektur szkolnych, wideolekcje i  itp.

Proponowane strony WWW:
1) 
https://liblink.pl/79WLkpDREj - Biblioteka internetowa Wolne Lektury - zbiór prawie 2200 utworów literackich,  w tym lektury szkolne zalecane do użytku przez MEiN. Wszystkie utwory można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. W serwisie znajdują się również audiobooki.
2) 
https://liblink.pl/S8cnWA7yey
3) 
https://liblink.pl/SLHJL2VOdi
4) https://liblink.pl/8I5fQieJR7
5) www.język-polski.pl/
6) www.legalnakultura.pl/
7) 
https://liblink.pl/qtSQZVlQK3 darmowe wideolekcje z matematyki zgodne    
   z podstawą programową
      
               
Z bibliotekarskim pozdrowieniem.

... wstecz|
© 2007-2024 Biblioteka ZST-I. Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona przystosowana do rozdzielczości min. 800x600, zalecana 1024x768
Licznik odwiedzin: 92071. Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 12:18:23
Powered by R.K WebLab
HTML | CSS