Książka jest lustrem; gdy zajrzy do niej małpa, nie odzwierciedla ona apostoła. Georg Christoph Lichtenberg
Szukaj:
Dziś jest: wtorek 24 maja 2022 r. Jest to 144 dzień roku.

Aktualności

 15 czerwca  2021- Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  „Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”

BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" (właśnie  taka  istnieje w naszej bibliotece) lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywamy to "uwalnianiem książek".

 Zapraszamy do udziału w akcji! Szczegóły na www.bookcrossing.pl oraz w bibliotece.


 

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021.

    Tydzień Bibliotek organizowany jest  od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek   w dniach 8-15 maja. Stał się on bardzo istotny  w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu człowieka  oraz zwiększanie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
  Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej.  1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE - do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji –„ Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.
W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się                 w tygodniu,  w którym przypadał 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały - Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - pomysłodawca                    i koordynator akcji.
 Hasło tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi „ Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

   Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość              i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących Tydzień Bibliotek, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa  w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.
  Autorka hasła Pani  Marzena Przybysz dodaje:
Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych  i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i  do działalności bibliotek on-line, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim on-line, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej  lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

 

     ____________________________________________________

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia.

      23 kwietnia  obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki        i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną.   
23 kwietnia urodzili się i odeszli znani pisarze (m.in. Cewrvantes ,Shakespeare, Nabokov, Vallejo).Dzień ten na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców został ustanowiony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich.
     Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem.
Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.
      Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom na określony czas prawa własności do ich drukowanych utworów.

Konwencja o ochronie praw autorskich.

Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich         i artystycznych została podpisana 9 września 1886 roku w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana. W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

Prawa autorskie w Polsce.
Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd  w polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczony jest znak zastrzeżenia praw autorskich.

O książce kilka razy naj...
Największa książka!                                                                      

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50 - stronicowy album „Ilustrowana historia Sarawaku” (stan na wyspie Borneo) ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości .Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc.

Najmniejsza książka dla dzieci
Najmniejsza książka dla dzieci –„ Stary król Cole” - mierząca 1 mm. Wydana w 85 egzemplarzach w 1985 roku przez wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie) tylko za pomocą igły.

Najdroższa książka
Jest najpiękniejsza, najdroższa i wyjątkowo ciężka - waży 28 kg. Księgę, pokazującą życie i prace Michała Anioła wyceniono na ponad 100 tysięcy dolarów.

Książka elektroniczna
Pierwszą w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt.” Jazda na kuli”. W ciągu 24 godzin, od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło ją prawie 400 000 osób.

Najpopularniejsza książka
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków,  a jej fragmenty na dalsze 597 języków.

Najwięcej książek napisał
Najwięcej, bo ponad 600 powieści w dobie  ery gęsiego pióra napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski .

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był „ Raj duszy” średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydana w 1513 r. przez Floriana Unglera. Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest  „Bogurodzica”, której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 r.

                     ________________________________________________________ 

PATRONI 2021 ROKU

Pod koniec 2020 roku Sejm ustanowił patronów 2021 r. Podczas posiedzenia Izba uhonorowała:, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Stanisław Lem
W tym roku przypada 100 rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Autor m.in.: Solaris, Astronauci, Bajki robotów, Eden, Opowieści o pilocie Pirxie, Powrót z gwiazd. W swojej twórczości porusza tematy postępu technicznego i jego skutków, miejsca człowieka we Wszechświecie. Książki Stanisława Lema przetłumaczono na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Były również ekranizowane m.in.  przez Andrieja Tarkowskiego, Andrzeja Wajdę, Stevena Soderbergha, Edwarda Żebrowskiego.  W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu - głosi tekst uchwały.

Cyprian Kamil Norwid
W 2021 roku swoje 200 urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid-wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, a także artysta sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwusetną rocznicę jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida - czytamy.

Tadeusz Różewicz
Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100  rocznica urodzin Różewicza. W uchwale napisano „ Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

Krzysztof Kamil Baczyński
To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu - podkreślono w tekście dokumentu. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety. Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 r., zginął w powstaniu warszawskim 4 sierpnia 1944 r. Pierwsze tomiki poezji wydał w 1940 r. „ Zamkniętym echem”,  „Dwie miłości”,  w 1942 r. ukazały się „Wiersze wybrane”. We wczesnej twórczości Baczyńskiego widać wpływy przedwojennego katastrofizmu. Po wstąpieniu w 1943 r. do Harcerskich Grup Szturmowych nasila się w jego poezji tematyka walki, etosu żołnierskiego. Zachowało się ponad 500 wierszy poety, kilkanaście poematów  i około 20 opowiadań.
Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego stały się tematem filmów: Dzień czwarty reż. Ludmiła Niedbalska  i Baczyński w reż. Marka Piwowskiego. Jego utwory interpretowali : Ewa Demarczyk, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Janusz Radek. W stycznia 2021 r. odbyła się retransmisja koncertu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Współpraca artystów zaowocowała wydaniem albumu z poezją Baczyńskiego  „Astronomia poety”.
W stulecie urodzin poety odsłonięto mural poświęcony jego pamięci na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie .

Kard. Stefan Wyszyński
W 2021 roku przypada 40 rocznica śmierci, a także 120 urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.


Konstytucja 3 Maja
Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony       w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Przesyłam link do prezentacji multimedialnej poświęconej Patronom 2021 roku.

https://liblink.pl/aOfNkMWocz

 __________________________________________________________

Literacka Nagroda Nobla za rok 2020.

  
Literacka Nagroda Nobla 2020 została przyznana. Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego  z nas uniwersalnym.


Glück jest pierwszą poetką, której przyznano Nobla, od momentu, kiedy wyróżniono nią Wisławę Szymborską w 1996 r. oraz pierwszą Amerykanką od czterech lat - w 2016 r. nagrodę otrzymał Bob Dylan.
Żadna z książek poetki, która w 1993 r. otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski. Natomiast jej wiersze ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003), a jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.
W zeszłym roku nagrody odebrali Olga Tokarczuk i Peter Handke.


Kim jest tegoroczna noblistka?
Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r., dorastała na Long Island. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.
Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad,  a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej.     W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi        i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako ponurą lub mroczną.
Do tej pory ukazały się jej tomy poezji: Firstborn (1968), The House on Marshland (1975) oraz DescendingFigure (1980). Noblistka jest też autorką m.in. tomów Meadowlands, The Wild Iris, Ararat, The Triumph of Achilles, a także esejów takich, jak Proofs and Theories: Essays on Poetry (Ecco Press, 1994).

     ____________________________________________________________

Drodzy Czytelnicy!

   W związku z utrudnionym dostępem do tradycyjnej biblioteki szkolnej, spowodowanym rozprzestrzenianiem się  COVID-19, zachęcam  do skorzystania        z bezpłatnych zasobów Internetu. Znajdują się tam sprawdzone materiały pomocne przy odrabianiu prac domowych, przygotowywaniu referatów, prezentacji multimedialnych,  dostęp do lektur szkolnych, wideolekcje i  itp.

Proponowane strony WWW:
1) 
https://liblink.pl/79WLkpDREj - Biblioteka internetowa Wolne Lektury - zbiór prawie 2200 utworów literackich,  w tym lektury szkolne zalecane do użytku przez MEiN. Wszystkie utwory można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. W serwisie znajdują się również audiobooki.
2) 
https://liblink.pl/S8cnWA7yey
3) 
https://liblink.pl/SLHJL2VOdi
4) https://liblink.pl/8I5fQieJR7
5) www.język-polski.pl/
6) www.legalnakultura.pl/
7) 
https://liblink.pl/qtSQZVlQK3 darmowe wideolekcje z matematyki zgodne    
   z podstawą programową
      
               
Z bibliotekarskim pozdrowieniem.

... wstecz|
© 2007-2022 Biblioteka ZST-I. Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona przystosowana do rozdzielczości min. 800x600, zalecana 1024x768
Licznik odwiedzin: 71936. Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:16:29
Powered by R.K WebLab
HTML | CSS